Skip to main content
06 luty 2024

Sinfonia Viva: 25 lat pasji, przełomowej działalności muzycznej - jubileuszowy koncert jako zwieńczenie wyjątkowej podróży artystycznej

Sinfonia Viva, najbardziej wszechstronna muzycznie orkiestra w Polsce, obchodzi w 2024 roku swoje 25-lecie istnienia. To wyjątkowa okazja do powrotu w czasie i podsumowania niezwykłej podróży, którą odbyła od chwili swojego powstania w 1998 roku. Orkiestra, założona z inicjatywy wybitnego skrzypka, kameralisty, aranżera, kompozytora i dyrygenta - Tomasza Radziwonowicza, od pierwszych dni zaskakiwała swoją wszechstronnością, prezentując repertuar obejmujący muzykę klasyczną, jazzową i filmową.

W ciągu ćwierćwiecza swojej działalności Sinfonia Viva zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, w tym aż 10 nominacji do Nagród Muzycznych Fryderyk, Nagrodę Fryderyk 2010 za album Miki Urbaniak oraz prestiżowy Złoty Orfeusz przyznawany przez Academie du Disque Lyrique we Francji. Orkiestra osiągnęła międzynarodowy rozgłos dzięki udziałowi w wyjątkowych wydarzeniach, takich jak misja amerykańskiego wahadłowca Endeavour w 2010 roku, podczas której nagranie muzyki Fryderyka Chopina wraz z kopią rękopisu Preludium A-dur kompozytora zostało zabrane w kosmos. Ostatnia, klasyczna płyta orkiestry „Muzyka Polska”, wydana przez Polskie Radio na licencji artCONNECTION music LABEL, otrzymała nominację do International Classical Music Awards 2017 w kategorii Best Collection. Niezapomniane koncerty, współpraca z renomowanymi artystami oraz wyjątkowe wydarzenia stanowią tylko część bogatej historii Sinfonii Viva.

Jubileuszowy koncert, z udziałem wykonawców: Gabriela Balcerek - skrzypce (Royal College of Music), solistki, która jest najmłodszą stypendystką programu „Młoda Polska” oraz Orkiestry Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza, odbędzie się 10 lutego 2024 roku w Warszawie, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Im. Witolda Lutosławskiego, o godzinie 19:00.

O wyborze repertuaru na ten niezwykły koncert wypowiedział się sam Tomasz Radziwonowicz: „Repertuar koncertu został starannie dobrany, aby zaprezentować wszechstronne możliwości Sinfonii Viva; dlatego oprócz nieśmiertelnej klasyki 'Wesela Figara', znalazła się muzyka współczesna - którą gramy chętnie, jak również trochę lżejszy repertuar - np. Dvorzak - Tańce słowiańskie, piękne Tango - Henryka Warsa, no i kilka utworów z zakresu muzyki filmowej - od tego przecież się zaczęło. Moim zdaniem taki dobór utworów powinien zadowolić każdego melomana.” – mówi Radziwonowicz i dodaje: „II Koncert skrzypcowy jest garniturem, a raczej suknią uszytą 'na miarę' dla utalentowanej młodej skrzypaczki - Gabrysi Balcerek. Jego motyw czołowy jest muzycznym autografem od pierwszych liter imienia i nazwiska - 'G B'. Utrzymany w duchu neoklasycznym, o wielobarwnej harmonice, melodiach zaczerpniętych z naszego folkloru, nie epatuje współczesnością dla samej siebie, jest hołdem złożonym wielkiej polskiej kompozytorce i skrzypaczce - Grażynie Bacewicz (1909 - 1969).”

Patronem obchodów jubileuszowych jest firma Hillwood - czołowy deweloper i inwestor w branży nieruchomości, specjalizujący się w dostarczaniu obiektów logistycznych, magazynowych i przemysłowych. Za kreację i komunikację medialną wydarzenia odpowiada agencja CONNECTION public relations.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem koncertowym objęło Narodowe Centrum Kultury, a partnerem jest STOART. Patronat Medialny objęli Program 2 Polskiego Radia, TVP 3 Warszawa, portale Cameral Music i Polmic.pl. Organizatorem koncertu jubileuszowego są Stowarzyszenie Symphonia i Program 2 Polskiego Radia.

Zapraszamy do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu, które będzie okazją do wspólnego świętowania i celebrowania bogatej historii Sinfonii Viva oraz do delektowania się niezwykłą muzyką, którą można słuchać na ponad 50 wydanych płytach. Więcej na stronie orkiestry www.sinfoniaviva.com oraz w filmiku pt. „Sinfonia Viva - 25 lat niezwykłej podróży muzycznej w Polsce, na świecie i w kosmosie!”:  https://youtu.be/FFSOcZIm6-k